Technologie SunFibre

STRANOVĚ VYZAŘUJÍCÍ VLÁKNOVÉ PRVKY


Stranově vyzařující světlovody jsou klíčovým prvkem technologie SCILIF SunFibre. Jedná se o speciální světlovodná polymerní vlákna, která kromě schopnosti vést světlo, také umožňují řízené vyzařování světla z povrchu světlovodu. Vlákno je uloženo v textilním obalu - paspuli, která mimo jiné zajišťuje zlepšení světelného vjemu a výrazně zvyšuje mechanickou odolnost světlovodu a zajišťuje jeho všitelnost do textilií. Paspule SCILIF SunFibre jsou lehké, vysoce ohebné, mechanicky odolné a pratelné a jednoduše se všívají do textilií.

 

SCILIF SUNFIBRE

 

Paspule SunFibre[1] optimálně využívají světlo super svítivých vysoce účinných LED do nich navedených. Světlo je rovnoměrně po délce rozptylováno a efekt je umocněn užitím optimální paspule, s cílem dosažení co nejlepší viditelnosti osob, nosících oděvy či doplňky vybavené technologií SCILIF. Miniaturní LED zdroje[2] jsou pevně spojeny s koncem SunFibre a jsou zakomponovány do textilních výrobků tak, že zůstávají uživatelům skryty.

 

LED zdroje jsou napájeny bateriovou kontrolní jednotkou[3] řízenou mikroprocesorem. Kontrolní jednotky jsou vybaveny akumulátory, jsou tedy opakovaně nabíjitelné a díky mikroprocesorovému řízení, mohou mít jednotky velké množství funkcionalit, jako jsou reakce na vnější podmínky, např. na úroveň světla, pohyb uživatele, apod. Některé Jednotky mohou např. komunikovat s přenosnými zařizeními.

 

 

 

paspule473x316.jpg, 25kB
[1]  Paspule SunFibre

paspule473x316.jpg, 25kB
[2]  LED zdroj

paspule473x316.jpg, 25kB
[3]  Kontrolní jednotka

Klíčové vlastnosti technologie

paspule473x316.jpg, 25kB

VELMI VYSOKÁ VIDITELNOST
 

Viditelnost zářícího světlovodu SunFibre je 360°. Pokud je SunFibre použit v souladu s doporučeními výrobce, potom viditelnost za vhodných podmínek (úplná tma a jasná obloha) přesahuje 2 km. V případě zhoršených světelných podmínek (mlha, sníh, atd.), viditelnost zářícího světlovodu SunFibre vždy překonává jakákoli retro reflexivní řešení. Světelný výkon se pohybuje v rozmezí 50 - 500 lumenů. SunFibre a jeho funkce byly navrženy tak aby v režimu blikání (možnost použít dvě různé frekvence blikání) bylo dosaženo maximálního výstražného efektu.

paspule473x316.jpg, 25kB

PRUŽNÝ A VODĚODOLNÝ MATERIÁL

SunFibre světlovod s LED zdrojem světla je vysoce odolný proti dešti, sněhu a větru. Světlovod SunFibre je velmi dobře ohebný ve všech směrech. Světlovod je opatřen textilní paspulí, která zajišťuje vysokou mechanickou odolnost a zároveň velmi dobrý optický vjem a je také příjemná na omak. Textilní paspule, ve které je světlovod zatkaný zajišťuje navíc jeho všitelnost do textilních produktů. Světlovody SunFibre působí jako původní součást oděvů a doplňků což oceňují jak uživatelé, tak především textilní návrháři.

paspule473x316.jpg, 25kB

DOBÍJITELNÝ Li-Ion AKUMULÁTOR

Zdroj energie – kontrolní jednotka je řízena mikroprocesorem – MPU. Jednotka je napájena Li-ION akumulátorem, který lze opakovaně (až 1000 x) dobít. Kontrolní jednotka je vybavena mikro USB konektorem pro nabíjení. micro USB je u nás i ve světě nejrozšířenějším konektorem u mobilních zařízení. Kontrolní jednotka může mít rozdílnou kapacitu Li–Ion akumulátoru, který má zásadní vliv na maximální světelný výkon a výdrž jednotky na jedno nabití. Různě výkonné jednotky jsou voleny v závislosti na aplikaci SunFibre. Team SCILIF vyvinul řadu nových jednotek, které jsou vybaveny nejrůznějšími senzory, tak aby jednotky mohly reagovat na vnější podmínky jako je pohyb uživatele, okolní světlo, a nebo mohly být řízeny přenosnými zařízeními jako jsou smartphony.

Dokumenty ke stažení